Związek między sztukami wizualnymi a muzyką fascynuje artystów od wieków, jednak to dopiero wiek XX był swoiście przełomowy. Szczególne miejsce w tej historii zajmuje Wassily Kandinsky, który w swojej twórczości i pismach teoretycznych ukazywał głęboki związek między barwą, formą a dźwiękiem. W jego sztandarowym dziele „O duchowości w sztuce” możemy przeczytać między innymi „Kolor jest klawiaturą, oko — młoteczkiem, dusza — fortepianem z wieloma strunami.” Kandinsky nie tylko porównywał malarstwo do muzyki, lecz traktował kolor jako autonomiczny środek ekspresji. Innym artystą eksplorującym syntezę sztuk był Paul Klee, który – będąc także muzykiem – mówił o „rysowaniu muzyki” i komponował swoje obrazy jak partytury. W jego podejściu szczególnie istotna była idea rytmu – organizującego przestrzeń obrazu niczym metrum w utworze muzycznym.
Współczesna sztuka kontynuuje te poszukiwania w tym odnajduje się Maria Michoń. Dla niej muzyka jest nie tylko inspiracją tematyczną, ale także metodą pracy – źródłem gestu, tempa i ekspresji.
Obrazy są próbą uchwycenia ulotności dźwięku, jego duchowego rezonansu. Działają na odbiorcę poza słowem, poza narracją, bezpośrednio, emocjonalnie. Są one przykładem synestezji artystycznej – zjawiska, w którym granice między zmysłami zostają przekroczone, a widzenie staje się słyszeniem, a słyszenie – widzeniem – to cel Marii i konsekwentnie go realizuje. Ta wystawa jest elementem tej gry-procesu twórczego, który realizuje od lat w obszarze sztuk muzycznych i plastycznych.
/dr hab. prof. Jakub Jakubowski, Uniwersytet Jana Długosza/
Maria Michoń (ur. 1989 w Częstochowie) – swoją karierę artystyczną rozpoczęła jako skrzypaczka. Ukończyła Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie w 2013 roku w klasie prof. Romana Lasockiego. Dwukrotnie była stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy oraz otrzymała stypendium artystyczne Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki w Częstochowie. W 2017 roku ukończyła edukację z malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie w pracowni prof. UJD dr hab. Janusza Rafała Głowackiego i prof. UJD dr hab. Jakuba Jakubowskiego. W 2020 roku otrzymała dyplom na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie w Katedrze Malarstwa w architekturze i urbanistyce pod kierunkiem prof. Jarosława Kweclicha.
Od 2023 roku jest animatorką kultury i specjalistką ds. edukacji wizualnej w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2024, gdzie zajęła III miejsce w kategorii „Środowisko naturalne i klimat” za realizację projektu Zielone OKO „W cieniu drzewa”.
Na co dzień prowadzi autorskie warsztaty z malarstwa i technologii malarstwa dla osób dorosłych i młodzieży w Magazynie Sztuk Pracowni Ośrodka Kultury Ochoty. Obecnie jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Jako naukowczyni bierze udział w konferencjach naukowych jako prelegentka oraz publikuje swoje teksty w monografiach.
/Materiał prasowy ogranizatora./
