Spotkanie z Artystką – 21.03.2026 (sobota) o godz. 16.00
Kuratorka wystawy – Justyna Strąk
Koordynatorka – Magdalena Krowicka
Partner wystawy – Dom Jantoń
„Kobiety z obrazów Małgorzaty Sęk są wyraziste jak ona sama. Odważne patrzą nam prosto w oczy, innym razem zamyślone tajemniczo spoglądają w pustkę. Na ich twarzach możemy zobaczyć wszystkie stany emocjonalne, które doskonale znamy ze swojej codzienności. Przeżywają pełne spektrum emocji – od smutku
i rozczarowania, po radość i euforię.
Malarstwo Małgorzaty Sęk jest niezwykle zmysłowe, energetyczne i żywiołowe, a jednocześnie głęboko refleksyjne. To zapis ulotnych chwil, codziennych gestów, urody i kruchości naszej cielesności. Pomimo dużej różnorodności przedstawień, wszystkie prezentowane prace na wystawie w Aptece Sztuki tworzą spójną, wielowarstwową opowieść o życiu artystki. Niezależnie czy portretuje kobietę czy kwiat, maluje samą siebie – silną i wrażliwą zarazem, delikatną i czułą, troskliwą, pełną energii, ale też smutną, zmęczoną, zmartwioną czy rozmarzoną. Kolorową, kochającą życie. (…)
Wykształcenie związane z tkaniną artystyczną oraz wieloletnie doświadczenie pracy z ubiorem wyraźnie wpływają na jej sposób komponowania obrazów. Małgorzata Sęk zdaje się „zszywać” plamy kolorów niczym kawałki materiałów, tworząc wielobarwny patchwork z własnych doświadczeń i emocji. Jej obrazy są połączeniem miłości do piękna, świadomego warsztatu i spontanicznej ekspresji – malarską materią utkaną
z emocji.”
/Justyna Strąk, 2026/
Tytułowe „Utkane z emocji” to nie tylko metafora malarskiego procesu, ale i duchowej praktyki – jakby każda praca powstała z nici wspomnień, intuicji, wewnętrznej opowieści. Małgorzata Sęk splata swoje obrazy jak tkanka życia – z fragmentów: barw, linii, struktur, a także rzeczywistych materiałów – barwnych nici (znalezionych dawno temu w babcinym domu) oraz patyków (przywiezionych z licznych wędrówek po pustej, nadbałtyckiej plaży). Twórczość artystki czerpie z korzeni – tych osobistych, kobiecych, ale i archetypicznych. Odwołania do pramatki, przodkiń, wiedźm – kobiet mądrych, dzikich i wolnych – wybrzmiewają w gestach pędzla, w spojrzeniach namalowanych postaci, w organicznej pulsacji natury. To swoista tkanka pamięci, opowieść snuta przez kobietę dla kobiet – lecz także dla każdego, kto pragnie zanurzyć się w świat energii i barw.
To nie tylko wystawa obrazów – to intymne spotkanie z siłą kobiecej energii, z życiem utkanym z emocji, które rezonują z widzem długo po wyjściu z galerii.
Artystka o swoim malarstwie:
„Poprzez plamy barwne, ekspresyjne, czasem chropowate, niedoskonałe, niejednoznaczne maluję takie obrazy, jakie same chcą się namalować. Uchwycone na nich wyimaginowane portrety kobiet, emocje, chwile pozwalają mi na porządkowanie mojego świata, a sam moment kreacji daje mi totalne poczucie harmonii, pewności i siły.”
Małgorzata Sęk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w 2000 roku otrzymała dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru oraz dyplom z malarstwa. Został on nagrodzony przez Prezydenta Miasta Łodzi.
Jest laureatką konkursu dla projektantów „Złota Nitka”. Od lat zajmuje się z powodzeniem malarstwem akrylowym, a częstym tematem jej obrazów jest kobieta. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą, a także wiele plenerów malarskich, rezydencji artystycznych i sympozjów o sztuce wizualnej.
Małgorzata Sęk jest twórczynią rozpoznawalną ze swojego ekspresyjnego przedstawiania świata kobiecych emocji. Malarstwo jest dla niej bardzo subiektywnym spojrzeniem na dany moment rzeczywistości, odbierany przez autorkę niezwykle emocjonalnie.
/Materiał prasowy ogranizatora./
